wtorek, 7 czerwca 2016

Co robić, gdy bank odmówi kredytu dla firm?

Przedsiębiorca starający się o kredyt inwestycyjny na początku dwudziestego pierwszego wieku ma świadomość tego, że czekać go będzie długotrwała procedura weryfikacyjna. Poddając się jej zakłada jednak, że, wcześniej lub później, otrzyma kredyt dla firm, o który się ubiega i będzie mógł przystąpić do działań poprawiających położenie zarządzanego przez siebie przedsiębiorstwa. Niestety, banki mogą wydać decyzję odmowną sugerując, że nie wszystkie elementy, które pojawiły
się we wniosku kredytowym spełniły ich oczekiwania.

Jak zatem postępować w takiej sytuacji?

Trudno o spokojne przyjęcie decyzji odmownej wydanej przez bank zwłaszcza, jeżeli przedmiotem składanego przez nas wniosku był kredyt dla nowych firm, jeśli jednak zostaniemy skonfrontowani z tym wydarzeniem, w żadnym wypadku nie wolno nam załamywać rąk. Instytucji finansowych udzielających wsparcia przedsiębiorcom nie jest wcale mało, być może więc wystarczy skontaktować się z jedną z nich, aby uzyskać oczekiwaną pomoc. Warto jednak również zdobyć informacje dotyczące tego, co wpłynęło na niekorzystną z naszego punktu widzenia decyzję wydaną przez bank, może się bowiem okazać, że popełniliśmy prosty błąd, którego przy składaniu kolejnych wniosków będziemy już w stanie uniknąć.

Banki przyznające kredyty dla firm analizują nasze wnioski przede wszystkim pod kątem ich opłacalności, może więc okazać się, że pracujący dla nich eksperci mieli wątpliwości, co do tego, czy przygotowany przez nas projekt jest rzeczywiście tak opłacalny, jak nam samym się to wydaje. Niekiedy okazuje się zatem, że przygotowany przez nas biznesplan nie jest wolny od uchybień, jeszcze przed ponownym zgłoszeniem stosownego wniosku zasadne jest więc dokonanie jego korekty i wprowadzenie stosownych zmian.

Bywa i tak, że starając się o kredyt dla firm zawyżyliśmy jego koszt, a bank uznał, że zaproponowane przez nas zabezpieczenie inwestycji nie jest wystarczające. W takim wypadku możemy wybrać jedną z dwóch dróg. Nie zaszkodzi, jeśli w gronie zatrudnionych przez nas pracowników zastanowimy się nad sposobami obniżenia planowanych kosztów, gdy zaś wydaje się na, że nie jest to możliwe – poszukamy innych form zabezpieczenia kredytu mając nadzieję, że przekonają one bank o naszej atrakcyjności.

Wbrew pozorom problemem nie musi być również uznanie przez bank, że nasza zdolność kredytowa nie jest wystarczająca. Być może jej podniesienie nie będzie wcale aż tak trudne, jak nam się początkowo wydawało, a działania takie, jak szybsza spłata wcześniejszych zobowiązań finansowych oraz znalezienie nowych źródeł firmowych zysków podniosą naszą wiarygodność w oczach instytucji, z którą współpracujemy.

Odmowa przyznania kredytu dla naszej firmy może być dość nieprzyjemnym doświadczeniem. W żadnym wypadku nie powinniśmy się nią jednak przejmować do tego stopnia, aby nie podejmować działań naprawczych. Kto wie, może właśnie odmowna decyzja wydana przez bank stanie się motorem zmian, które poprawią kondycję naszej firmy?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz