czwartek, 16 kwietnia 2015

Czy BMI jest wystarczające do oceny prawidłowości wagi?Wiele osób nie ma świadomości dotyczącej tego, jaka jest ich prawidłowa waga. Oceniają przede wszystkim wygląd swojego ciała, często na podstawie wyimaginowanych oczekiwań, które są kreowane przez kolorowe okładki i świat mody. Prawdą jednak jest, że człowiek, a przede wszystkim kobiety, muszą mieć odpowiednią zawartość tłuszczu, ponieważ ma ona ogromne znaczenie dla ich zdrowia. 
Warto o tym pamiętać i jeśli planuje się odchudzanie, przeprowadzać cały proces z głową, bazując na odpowiednim odżywianiu i aktywności fizycznej. Narzędziem, które może wielu osobom pomóc w ustaleniu jaka waga jest dla nich najlepsza jest BMI. Dlaczego? Ponieważ oblicza ono stosunek wagi do wzrostu podniesionego do kwadratu. Podawane są pewne zakresy dotyczące niedowagi, wagi prawidłowej, nadwagi oraz otyłości stopnia I, II oraz III. Dobrze jest wykorzystać specjalistyczny kalkulatorBMI, który wskazuje indywidualną wartość. Wystarczy wpisać wagę oraz wzrost. Czy wskaźnik jest wystarczający do oceny prawidłowości wagi? W większości przypadków jest to bardzo trafne rozwiązanie. Mogą jednak zdarzyć się sytuację, w których informacje dostarczane przez BMI nie będą prawidłowe. 


Przykładowo, osoby, które intensywnie trenują siłowo i mają bardzo mocno rozbudowane mięśnie mogą na podstawie wskaźnika BMI być zaliczane do grupy osób z nadwagą, a czasami nawet z otyłością. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na fakt, że mięśnie są zdecydowanie cięższe niż tłuszcz. Dodatkowo, niekiedy ma się do czynienia z nadmiarem tkanki tłuszczowej, której nie widać na pierwszy rzut oka. W takich przypadkach najczęściej otłuszczone są narządy wewnętrzne, co może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Nie w każdym przypadku wskaźnik ten będzie więc wystarczający. Zazwyczaj jednak jest on doskonałym punktem odniesienia i alarmuje o nadwadze lub otyłości osoby, które często nie zdają sobie sprawy z tego, że ich waga stała się dla nich tak dużym problemem. Na pewno warto jest sprawdzić własną wartość tego wskaźnika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz