środa, 1 kwietnia 2015

Dla kogo dieta bezglutenowa?Z pewnością, przytłaczająca większość społeczeństwa przynajmniej słyszała o czymś takim, jak dieta bezglutenowa. Nic w tym dziwnego, ponieważ mówi się o niej we wszystkich środkach masowego przekazu. Korzysta z niej bardzo dużo osób, dzięki czemu powstała ogromna ilość sklepów specjalizujących się tylko i wyłącznie w produktach bezglutenowych. Jest to swego rodzaju biznes, który nieustannie się rozwija. 
W takiej sytuacji warto jest wiedzieć jak najwięcej o samym glutenie, wszak każdy z nas powinien posiadać jak najszerszą wiedzę w wielu dziedzinach, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy nam się ona przyda. Zacznijmy od samych podstaw. Gluten jest specyficznym rodzajem białka, które występuje w najpopularniejszych zbożach. Jak powszechnie wiadomo, są one podstawowym surowcem wykorzystywanym w produkcji niezliczonej ilości produktów spożywczych: makaronu, chleba czy pizzy. Co więcej, w wielu przypadkach, jego pewną ilość można znaleźć także w wielu innych produktach, które spożywamy każdego dnia. Istnieją właściwie tylko dwa przypadki, w których dieta bezglutenowa jest zalecana przez specjalistów.


Dwie przypadłości związane z białkiem roślinnym


Pierwszą grupą osób, które powinny zainteresować się dietą bezglutenową są pacjenci chorzy na celiakię, która jest chorobą autoimmunologiczną polegającą na negatywnej reakcji organizmu na spożycie produktów spożywczych zawierających wyżej wspomniane białko roślinne. Inną przypadłością jest uczulenie na gluten. Jedno jak i drugie zaburzenie należy do większej grupy nietolerancji pokarmowych i jednoznacznie zmusza chorego pacjenta do przejścia na specyficzną dietę. Na szczęście, w dzisiejszych czasach przepisy diety bezglutenowej są szalenie zróżnicowane, a produkty niezbędne do przygotowania posiłków dostępne na wyciągnięcie ręki. Nie ulega wątpliwości, że dieta bezglutenowa nie jest tak łatwa do zastosowania, jak mogłoby się wydawać, a wszystko to z powodu tego, że wiele produktów może zawierać gluten, choć w teorii nie powinny. Należy poświęcić kilka godzin swojego czasu na zapoznanie się z tym tematem, jeśli myślimy o zastosowaniu tej diety.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz