piątek, 11 listopada 2011

DIETA BIAŁKOWA - podstawy

W ostatnim czasie najskuteczniejszą, a co za tym idzie najpopularniejszą metoda odchudzania stała się dieta oparta na spożywaniu przez odchudzającego się prawie wyłącznie protein. Dieta białkowa, nazywana również często dietą Dukana lub dietą proteinową jest techniką gubienia zbędnych kilogramów opracowaną przez francuskiego lekarz i dietetyka Pierrea Dukana, który opublikował jej założenia w książce (późniejszym bestsellerze) pt. "nie potrafię schudnąć". Dukan w swojej książce opisuje nie tylko proces chudnięcia, ale daje nam również gotową receptę jak uniknąć największej zmory ludzi odchudzających się, mianowicie - efektu jojo. Jak wskazuje dietetyk, uzyskanie wymarzonej figury i odpowiedniej wagi jest nie tylko możliwe, ale i dosyć proste do zrealizowania. Dieta białkowa nam to umożliwia. Nie zmusza nas przy tym do wielotygodniowej głodówki a zastępuje jedynie tradycyjne potrawy nowymi, specyficznymi, ale niejednokrotnie równie dobrymi daniami. 

Francuski lekarz tworząc dietę białkową starał się stworzyć program, który w swoim założeniu nie będzie opierał się na głodzie. Ludzie bardzo nie lubią być głodni. Dukan doskonale o tym wiedział. Stworzył system, który jest bardzo prosty w zastosowaniu. Nie zmusza do katorgi i ogromnych wyrzeczeń żywieniowych. Sytuacja ta sprawia, że ludzie łatwiej pokonują każdy kolejny etap diety białkowej. Dodatkowo bardzo pomocna w motywacji jest szybka utrata dużej ilości kilogramów już w początkowych fazach odchudzania. Nie da się zaprzeczyć, że działa to na wyobraźnię i mocno przyczynia się do konsekwencji w realizowaniu kolejnych etapów diety białkowej.

Głównym założeniem diety białkowej jest znaczące ograniczenie pokarmów zawierających w sobie duże ilości cukru i zastąpienie ich artykułami i produktami które posiadają znaczące ilości białka. Założenie to wynika z faktu, że to właśnie produkty węglowodanowe stymulują produkcję cukru w naszym organizmie a co za tym idzie prowadzą do zwiększenia wagi. Dodatkowym produktem zjawiska podwyższonej produkcji cukru jest produkcja różnego rodzaju tłuszczy, które gromadzą się pod naszą skórą w postaci tkanki tłuszczowej. Białko natomiast nie jest tak prostym źródłem energii. Nasz organizm, aby wykrzesać pokłady znajdujące się w proteinach musi się wcześniej sporo namęczyć. Powoduje to sytuację, w której jedząc jednocześnie spalamy (tak zwane ujemne kalorie) wykorzystując do skomplikowanego procesu rozkładu białek, zgromadzone wcześniej pokłady energii zawarte w materiale zapasowym.

Francuski lekarz tworząc swoją cudowną dietę białkową oparł się głównie na przeświadczeniu, że im trudniej pozyskać organizmowi energię, tym lepiej. Przy wzmożonym spożywaniu produktów białkowych nasz organizm musi walczyć o energię rozkładając nieskończenie długie łańcuchy aminokwasów doprowadzając przy tym do spalania tłuszczów zapasowych. Sytuacja ta jest korzystna nie tylko z powodu kalorii ujemnych. Dodatkową wartością wynikającą z długie czasu potrzebnego na przemianę białka w energię jest uczucie sytości. Po zjedzeniu dużej porcji węglowodanów już po kilkunastu, kilkudziesięciu minutach znowu będziemy głodni. Wynika to z tego, że rozkład związków węglowodanowych był dla naszego organizmu pestką i wszystkie cukry bardzo szybko zostały wchłonięte. Natomiast jeżeli najemy się produktów o dużej zawartości białka, uczucie sytości i pełności będzie towarzyszyć nam jeszcze kilka godzin po spożywanym posiłku.

Podsumowując warto jeszcze tylko zaznaczyć, że w diecie białkowej chodzi nie tylko o szybką utratę zbędnych kilogramów, ale również o uregulowanie naszej wagi i utrzymywanie jej ciągle na stałym, odpowiednim poziomie. Przyzwyczajenia do tego co jeść są w tym wypadku bardzo pomocne i nie sposób pominąć ich roli i znaczenia w utrzymywaniu świetnej sylwetki do końca życia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz