czwartek, 10 listopada 2011

Waga idealna przy diecie białkowej

Dieta białkowa stała się w ostatnim czasie najbardziej popularną formą odchudzania. Sława doktora Dukana i potwierdzona skuteczność sprawiły, że coraz więcej ludzi decyduje się rozpocząć proces utraty wagi właśnie z dietą białkową. Wszyscy oczekują dużych strat tkanki tłuszczowej, przy jednoczesnym zatrzymaniu tak zwanego efektu jojo. Każda z osób które rozpoczynają kurację dietą białkową chce schudnąć. Jednak w momencie kiedy pytamy "o ile" często pytanie to bywa zbyt kłopotliwe i trudne. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje waga idealna. 

Najmniejszy problem z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie mają ludzie mocno otyli, którzy z problemem nadwagi borykają się już od lat. Stosowali wiele najróżniejszych sposobów które albo były nieskuteczne, albo to tym ludziom zabrakło silnej woli. Ludzie o których pisze jak z automatu wystrzeliwują konkretną wagę, mówiąc, że według tabeli (najczęściej z brukowej prasy kobiecej) to w ich przypadku idealna waga! Nic bardziej mylnego. Nie istnieje coś takiego jak tabela idealnej wartości wagowej. Dane zawarte w takich miejscach, są danymi czysto statystycznymi. Każdy człowiek ma swoją, indywidualną tabelę i swoją indywidualną idealną wagę. Stwierdzenie, ze każda kobieta mierząca 175 cm wzrostu, która nie przeszła jeszcze okresu menopauzy, powinna ważyć 65 kg jest bzdurą!

Twórca diety białkowej - profesor Dukan radzi, aby do problemu "wagi idealnej" podejść z trochę innej strony. Uważa on, iż powinniśmy oceniać nasze realne możliwości, a nie posiłkować się statystykami. Optymalne wydaje się w tym wypadku postawienie sobie za cel wyniku z którym my sami będziemy czuć się komfortowo. Wyobraźmy sobie wspomnianą wyżej kobietę, która przez większość życia waży ponad 100 kilogramów. Osiągnięcie przez nią mitycznej granicy 65 kg jest niemal niemożliwe, a postawienie sobie zbyt ambitnego celu może doprowadzić jedynie do całkowitego zaprzestania odchudzania. Z drugiej strony, jeżeli ta sama kobieta założy za cel schudnięcie 20 kilo (cel również ambitny, ale dieta białkowa pozwala osiągnąć takie wyniki) to w jej przypadku po wielu latach nadwagi różnica w wyglądzie i zdrowiu i tak będzie kolosalna. Jeszcze raz powtarzam - nie dajmy się zwariować. Owszem, dieta białkowa jest skuteczną metodą odchudzania. Jednak problem przeważnie nie leży w braku odpowiednich przepisów, czy diet, a w naszych słabościach i braku konsekwencji.

Podsumowując, chciałbym jeszcze raz podkreślić bezużyteczność tabel z idealnymi wagami. Każdy mieszkaniec Ziemi jest osobą indywidualną i posiada swoją idealna wagę do której powinien dążyć. Jeżeli sami nie jesteście w stanie określić swojej, to nie ma się czym przejmować. Każdy profesjonalny dietetyk na pewno udzieli wam odpowiednich wskazówek ile tak naprawdę powinniście i realnie możecie ważyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz